História PILATES

pilates

Joseph Hubertus Pilates sa narodil 9. decembra 1883 v Nemecku. Ako malý chlapec bol často chorý, trpel na astmu, reumatickú horúčku, dýchacie ťažkosti. Choroby mu nedovoľovali zúčastňovať sa fyzických aktivít. Rozhodol sa prekonať svoju slabú fyzickú kondíciu, posilniť svoje telo a dostať sa do maximálnej fyzickej kondície. V mladosti študoval telo a venoval sa športom ako lyžovanie, gymnastika, bodybuilding, šermovanie, box, ale aj meditácii a joge.

Po vypuknutí prvej svetovej vojny bol pre svoju národnosť uväznený ako zajatec v tábore v Lancaster Castle. Tu pracoval ako pomocný ošetrovateľ a venoval sa zraneným z hľadiska ich rehabilitácie. Pilates začal vymýšľať rôzne cvičebné pomôcky, napr. začal používať pružiny z postele, ktoré neskôr slúžili na predcvičovanie tela v ľahu. V tomto období vymyslel svoj prvý stroj, ktorý v dnešnej dobe poznáme pod názvom cadillac.

Po vojne pokračoval v Nemecku a pracoval s policajným zborom ako inštruktor sebaobrany. Z nejaských dôvodov sa rozhodol emigrovať do USA. Na lodi sa spoznal so svojou budúcou manželkou Klárou a podporovateľkou jeho cvičenia. Po príchode si v New Yorku založil štúdio na 39 street a 8 avenue. Venoval sa hlavne tanečníkom a baletkám, ktorí utrpeli počas kariéry úraz. Pilates zomrel v roku 1967, vo veku 83 rokov, po požiari v jeho štúdiu.

Pilates je známy hlavne zásluhou ľudí, ktorí s ním prišli osobne do kontaktu alebo prostredníctvom cvičenia, napríklad Romana Kryzanovska, Ron Fletcher, Mary Bowen, Carola Trier a iní. Títo ľudia sú v dnešnom svete pilatesu známi ako skupina „starších“, ktorí nenechali metódu zaniknúť po smrti jej autora. Vďaka nim je Pilatesova metóda známa po celom svete.